Kielce, dnia 23 marca 2020 r.

Nr OA – 42/20

DEKRET

W związku ze stanem epidemii, mając na uwadze wskazania Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski, postanawiam, co następuje:

1. Liczba wiernych uczestniczących w Eucharystii, pogrzebach i nabożeństwach
w kościołach i kaplicach winna być dostosowana do aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych.
2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, udzielona przeze mnie
w dniu 12 marca 2020 r., zostaje przedłużona do odwołania.

3. Komunię świętą, tylko pod jedną postacią, wierni mogą przyjmować zarówno do ust, jak i na rękę.
4. W okresie przedświątecznym należy umożliwić wiernym skorzystanie
z indywidualnej spowiedzi. Przy sprawowaniu tego sakramentu należy zachować zasady higieniczne. Nie należy stosować ogólnego rozgrzeszenia wiernych. Nie ma również możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania na odległość za pośrednictwem telefonu lub internetu.
5. Zachęcam do uczestniczenia w rekolekcjach transmitowanych przez massmedia.
6. Zachęcam do skorzystania z łaski odpustu zupełnego udzielonego przez Ojca Świętego
z racji trwającej pandemii.

7. Wskazania dotyczące przeżywania Triduum Paschalnego zostaną wydane osobnym dekretem, w najbliższym czasie.
Wszystkim wiernym z serca błogosławię.

† Jan Piotrowski
BISKUP KIELECKI